Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych?

0
3247
aerotwin_acor1_w734

Wycieraczki samochodowe to element wyposażenia auta, który nierzadko traktowany jest przez nas, kierowców, trochę po macoszemu. Przypominamy sobie o nim wówczas, gdy wycieraczki przestają dobrze wykonywać swoją pracę lub zaczyna nam przeszkadzać wydawany przez nie skrzypiący dźwięk. Często liczymy na to, że przywrócimy im w cudowny sposób drugie życie, stosując coraz dziwniejsze metody na ich odświeżanie i regenerację, a sposób jest zazwyczaj jeden – wymiana wycieraczek na nowe.

Kiedy wycieraczki się zużywają?

Na tak postawione pytanie, odpowiedź jest jedna – wtedy, gdy są eksploatowane. A że używamy ich często, najczęściej w okresie jesienno-zimowym, to ich zużycie jest naturalną koleją rzeczy. Są czynniki zewnętrzne zmniejszające stopniowo sprawność wycieraczek, różne w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Mają one odmienny wpływ na zużywanie się wycieraczek:

  • w okresie letnim wysokie temperatury powietrza i silne nasłonecznienie osłabiają i rozmiękczają gumę wycieraczek;
  • w zimie mróz sprawia, że guma wycieraczek, które często przymarzają do szyby samochodu, kruszy się i szczerbi. Podobne szkodliwe działanie wykazują również płyny do spryskiwaczy z dodatkiem alkoholu, częściej używane w okresie jesienno-zimowym. Osłabiają one gumę, ostatecznie ją niszcząc.

Wraz ze stopniową eksploatacją guma wycieraczek regularnie się ściera, staje się twardsza i się kruszy. Z takimi uszczerbkami z łatwością może porysować szybę samochodu.

Po czym rozpoznać zużycie wycieraczek samochodowych?

wipers

Zużyte wycieraczki łatwo dają o sobie znać, wysyłając sygnały widzialne i słyszalne. Przede wszystkim gorzej czyszczą powierzchnię szyby, zostawiają na niej smugi, zacieki, plamy, które w konsekwencji ograniczają widoczność. Przy złej pogodzie staje się to bardzo uciążliwe i niebezpieczne. Stare wycieraczki nie przesuwają się już płynnie po szybie, dziwnie po niej „skaczą”, drgają i wibrują. Wreszcie, wydają irytujący dźwięk w postaci skrzypienia. Wysłużone wycieraczki rozpoznać również można po naderwanych i uszkodzonych gumach.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Nasz klimat nie jest łaskawy dla wycieraczek samochodowych, szczególnie wrażliwych na działanie temperatury i jej wahań. Zaleca się, aby wymieniać je 2 razy do roku, tym bardziej że skuteczność wycieraczek obniża się już po pół roku ich eksploatacji. Dobrym momentem na ich wymianę jest np. zbliżający się okres jesienno-zimowy, pełen niesprzyjających dla wycieraczek czynników, oraz czas przypadający po sezonie zimowym, podczas którego zostały one z pewnością dość mocno sfatygowane.

W jaki sposób przedłużyć żywotność wycieraczek samochodowych?

O wycieraczki, podobnie jak o cały swój pojazd, trzeba systematycznie dbać. W ten sposób możemy przedłużyć ich sprawność. Warto w czasie mycia szyby umyć także wycieraczki, oczyścić je z brudu, owadów i liści. Wystarczy do tego woda i czysta, bawełniana szmatka. Szczególną ostrożność trzeba zachować w zimie, w czasie silnych mrozów. Pamiętajmy, aby w sytuacji przymarznięcia wycieraczki do szyby, nie włączać jej i nie odrywać na siłę. Również w ruchu ulicznym należy mieć się na baczności. Podczas złej pogody, a więc w deszczu czy w opadach śniegu, nie jedźmy za blisko poprzedzającego nas samochodu. Uchronimy wówczas wycieraczki przed zbyt intensywnym czyszczeniem szyby z nadmiernych zanieczyszczeń.

Samodzielna wymiana wycieraczek

wipers

Wycieraczki można z łatwością wymienić samemu. Gdy zużycie i zniszczenie jest niewielkie, zwłaszcza przy nowoczesnych, długich piórach, wystarczy wymiana samej gumy. Natomiast w przypadku przerdzewienia metalowej ramy pióra wymagany będzie już zakup całego pióra, choć wówczas dobrym rozwiązaniem może się okazać również zakup całkowicie nowych wycieraczek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wycieraczek samochodowych?

Decydując się na zakup nowych wycieraczek, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę zalecenia producenta samochodu. Dzięki temu unikniemy błędów przy wyborze właściwego produktu. Ważne, aby wycieraczki odpowiednio przylegały do szyby, miały odpowiednią długość, dlatego przed zakupem należy zmierzyć długość piór, oraz pasowały do zapięć. Pamiętajmy, że dobrze dobrana wycieraczka nie zużyje się tak szybko. Najlepiej kupować wycieraczki sprawdzonych, znanych producentów, wówczas mamy pewność wysokiej jakości towaru spełniającego wszystkie wymagane standardy.

Obecnie w branży wycieraczek samochodowych prym wiedzie marka Bosch, która wprowadziła na rynek wycieraczki płaskie (bezszkieletowe, bezprzegubowe). Stały się one niekwestionowanym hitem. Szczególnie polecanym modelem tego rodzaju wycieraczek jest AeroTwin – aerodynamiczne, o specjalnej konstrukcji pióra i z powłoką zmniejszającą tarcie. Model ten można znaleźć w ofercie sklepu nocar.pl specjalizującego się w sprzedaży oświetlenia samochodowego renomowanych producentów, jak np. Philips, Osram, Tungsram, Narva czy General Electric, oraz innych przydatnych akcesoriów, m.in. wycieraczek samochodowych czy olejów silnikowych marki Castrol.

Źródło zdjęć: Bosch, flickr.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here